Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu :: Biyomedikal Cihaz Tekn. :: 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDAN ÖNCEKİ PROGRAM :: Ders İçerikleri

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

26 Kasım 2015 Prş Site Lisanı :

 Ana Sayfa   SSS

-Genel-
Yüksekokuldan
Adaylara Bilgi
-Bölümler-
Biyomedikal Cihaz Tekn.
Radyo ve Televizyon Tek.
-Diğer-
Belgeler
Öğrenci Toplulukları
Laboratuvarlar


Yetkili
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla!
 
Ders İçerikleri
11.09.2008

TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

DERS İÇERİKLERİ

TEKN 102 Elektronik I
Yarı iletkenler. Diyotlar, diyot uygulamaları (doğrultucular, kenetleyiciler kırpıcılar voltaj çoklayıcılar), özel diyotlar. Opamp’lar, opamp uygulamaları  (karşılaştırıcı, toplayıcı, çıkarıcı, integral ve türev alıcı devreler, eviren ve evirmeyen yükselteçler, enstrümantasyon yükselteci). BJT’lerde eğilimleme, BJT yükselteçler. Voltaj regülatörleri. (Önkoşul: TEKN 103)
 
TEKN 103 Devre Analizi
Devre elemanları. Direnç devreleri. DA devre çözüm yöntemleri (gerilim, akım metotları, kaynak dönüşümleri, Thevenin-Norton eşdeğer devreleri, süperpozisyon yöntemi, maksimum güç transferi). Endüktans ve kapasitans, DA, RL ve RC devreleri, zaman sabitleri, AA devre analizi ve çözüm teknikleri, AA’da güç, rezonans. Tranformatörler. 

TEKN 107 Ölçme Laboratuvarı
Ölçü aletlerinin tanıtılması. DA devrelerinde akım, gerilim ve direnç ölçme metotları. Osiloskobun tanıtılması. DA RC devrelerinin tepkileri, AA devrelerinde empedans ölçülmesi, AA gerilimlerinin ve faz farklarının izlenmesi, filtre ve rezonans devreleri ile ilgili ölçümler ve çizimler. 

TEKN 115 Dijital Elektronik
Mantık kapıları, TTL ve CMOS tümleşik devre elemanları. Boolean mantık cebiri. Karno diyagramı ile analiz ve tasarım. Sayı sistemleri, kodlar, dekoder, enkoder, multiplekser ve flip-floplar. Senkron ve asenkron sayıcılar, kaydediciler. RAM, DAC, ADC, ALU, IC teknolojileri. TTL ve CMOS devrelerinin karakteristikleri ve birbirine bağlantıları. Mikroişlemcilere giriş,  PLA’lar.

TEKN 116 Elektronik İmalat Teknolojisi
Baskı devre çizimi ve baskı devre çıkarma teknikleri, bilgisayar destekli tasarım ortamında elektronik devre şeması çizimi ve baskı devre kart tasarımı, lehimleme tekniği ve uygulamaları, elektronik devrelerde sinyal izleme ve arıza bulma uygulamaları, seri üretim teknikleri, bir elektronik devrenin baskı devresinin çıkarılması ve montajı. (Önkoşul: TEKN 107)

TEKN 117 Matematik I
Sayılar, Lineer Denklem Sistemleri, Matris ve Determinantlar, Denklemler ve Eşitsizlikler, Fonksiyonlar, Trigonometri, Karmaşık Sayılar.

TEKN 118 Matematik II
Logaritma, Limit ve Süreklilik, Türev ve uygulamaları, İntegral ve uygulamaları. (Önkoşul: TEKN 117)

TEKN 121 Genel Fizik
Fiziksel büyüklükler ve birimler. Vektörler ve vektör işlemleri. Hareket ve Newton kanunları, dairesel hareket, İş ve enerji, Elektrostatik, Akım ve direnç, Manyetik alanlar, Elektromanyetik indüksiyon, ısı ve sıcaklık. 

TEKN 123 Bilgisayar Programlama I
Bilgisayarın tanımı ve tarihçesi, Donanım elemanlarının tanıtımı, Yazılım, İşletim Sistemine giriş, İşletim sistemi üzerinde temel dosya işlemleri, Ofis yazılımları (Word, Excel, PowerPoint). İnternet nedir? İnternetten faydalı bir şekilde yararlanma yöntemleri: e-posta, www, ftp. Web sayfası tasarımı. Programlama yöntemi, Algoritma tasarımı. C programlama diline giriş ve C dilinin genel yapısı. Temel veri tipleri ve giriş çıkış komutları. Karar verme yapıları, döngüler. 

TEKN 124 Bilgisayar Programlama II
C dili ile ileri programlama teknikleri, fonksiyonlar ve fonksiyonlar arasındaki parametre alışverişleri, özyinelemeli fonksiyonlar. Göstergeler, yapıları ve tanımlamaları. Gösterge aritmetiği, kullanıcı veri yapısı-tutanak, sıralı ve rast gele kütük yapıları ve işlemleri. C dili ile grafik. C++ diline giriş. (Önkoşul: TEKN 123)

TEKN 138 Tıbbi Cihaz Teknolojisi I
Biyomedikal cihazların tanımı, kullanım alanları, bu cihazlarda kullanılan sensörler ve temel elektronik devrelerin anlatılması. Elektriğin fizyolojik etkileri, sinir ve kas uyarımı, biyopotansiyeller, biyoelektrik sinyallerin kökenleri gibi konuların gösterimi. Elektrokardiyogram ve EKG cihazlarının tanıtımı. Harici ve dahili ritm düzenleyiciler (pacemakers). (Önkoşul: TEKN 107)

TEKN 141 Anatomi Ve Fizyoloji
İnsan vücudunun yapısı ve fonksiyonları, hücre ve dokular, hareket, dolaşım, solunum, sindirim, boşaltım, üreme ve sinir sistemleri.

TEKN 201 Elektronik II
A, B, C sınıfı güç yükselteçleri. FET’ler (JFET’lerin yapısı, DC eğilimleme, JFET  yükselteçler, mosfetlerin yapısı). Yükselteçlerin frekans tepkisi (alçak ve yüksek frekans). Aktif Filtreler (LPF, HPF, BPF. Notch filtreleri). Osilatörler, VCO (voltaj kontrollü osilatör), faz dedektörleri. PLL (faz kilitli döngü). Genlik ve frekans modülasyonu ve uygulamaları. (Önkoşul: TEKN 102)

TEKN 205 Mikroişlemciler
Bilgisayarın donanım olarak yapısı, yarıiletken teknolojisine paralel olarak mikroişlemcilerin tarihçesi. Yüksek ve alçak seviyeli diller. Assembly dili ve ilgili konular. MC-6800 entegresine ait bacakların işlevleri ve adresleme modları. Kütük, altyordam ve kesme kavramları, hafıza tasarımı ve arayüz kavramları. PIA ve ACIA vasıtasıyla paralel ve seri iletişim. (Önkoşul: TEKN 115)

TEKN 206 Mikrodenetleyici Uygulamaları
Mikroişlemci arayüzü, Mikro denetleyici uygulamaları, klavyeden veri okuma, ekrana veri aktarma (7 segment ve LCD), ADC, DAC, seri-paralel haberleşme, veri toplama kartları, bilgisayar tabanlı kontrol (PCA, USP vb.), harici hafıza (seri epromlar). Ayrıca ders zorunlu bir proje çalışması içermektedir. (Önkoşul:TEKN 205)

TEKN 213 Elektromekanik
Elektromekanik temelleri, jeneratörler, trafolar, motorlar (DA motor, step motor, fırçasız DA motor, AA motorlar (indüksiyon motorları)). Güç Elektroniği temel ilkeleri, anahtarlama elemanları, statik enerji çeviricileri (AA/DA, DA/DA, DA/AA). Motorlarda hız kontrolü ve yön değiştirme (güç elektroniği hız kontrol devreleri). (Önkoşul: TEKN 103)

TEKN 217 Onarım Tekniği
Eleman, kart ve ünite seviyesinde onarım teknikleri. Arıza giderme, muayene, koruyucu bakım ve cihazların tamir ve bakımında devre şeması takip etme yöntemleri. Biyomedikal teknoloji ve teçhizatla ilgili teknik bilgiyi sağlama, katalog okuma ve iletişim kurma teknikleri. Ders, yoğun uygulama çalışmalarını içermektedir.

TEKN 218 Tıbbi Cihaz Bakım İşletmeciliği
Klinik mühendisliğinin tanımı, organizasyon ve işlevleri. Bakım, onarım ve kalibrasyona yönelik teknikler. Satın alma ve kabul. Tıbbi cihaz seçimi. Klinik mühendisliğinde bilgisayar kullanımı. Tıbbi cihazlarda emniyet. Toplam kalite yönetimi ve standartlar.

TEKN 226 Hastane Tesisatı Projelendirme ve Çizimi
Bina ve hastanelerdeki elektrik ve mekanik tesisat projelerinin okunması ve AUTOCAD programı kullanılarak çizimi. IEC60364-7-710 standardına göre hastanelerde grup 0,1,2 alanlarının elektriksel tesisat kuralları.

TEKN 228 Görüntüleme Teknolojisi
Görüntü kavramı, bilgisayarla görüntü işleme, multimedya sistemleri. X ışınları, Röntgen makinesi, Fluroskopi, Anjiyografi, Mamografi. Kalite-kontrol çalışmaları. Ultrason, ultrasonla görüntüleme sistemleri. CT, MRI, PET, SPECT  vb. modern görüntüleme sistemleri.

TEKN 230 Bitirme Projesi
Bağımsız araştırma ve uygulamaya yönelik bir öğretim elemanı danışmanlığında proje çalışması yapılması, projenin gerçekleştirilmesi ve raporunun sunulması.

TEKN 239 Tıbbi Cihaz Teknolojisi II
Nörolojik test cihazları. Hastabaşı monitörleri, solunum fizyolojisi, solunum destek cihazları. Koroner ve yoğun bakım üniteleri, elektrocerrahi, lazer ve ultrasonik cerrahi cihazları, invaziv ölçüm  teknikleri. Kalp cerrahisinde kullanılan özel cihazlar. Kan hücre ayırımı, hemodiyaliz cihaz ve sistemleri, gastroentrolojik, ürolojik ve analitik ölçüm ve kayıt cihazlarının özellikleri ve yapıları. (Önkoşul: TEKN 138)

Etkinlik Takvimi
Kasım 2015
PztSalÇrşPrşCumCmtPaz
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Duyurular

Haberler
12.05.2013
1

Başkent Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu
Bağlıca Kampüsü, Eskisehir Yolu 20. km 06530 ANKARA
TEL: (+90)312 246 67 22 Faks:(+90)312 246 66 60 E-POSTA: tek@baskent.edu.tr