BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

 

Tanıtım

        Başkent Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2020-2021 akademik yılı itibariyle Biyomedikal Cihaz Teknolojisi program, Bilgisayar Programcılığı programı,Bilgisayar Programcılığı İkinci Öğretim programı ve Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği programı olmak üzere iki programda eğitim verilmektedir. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'na öğrenciler, meslek liseleri mezunları arasından sınavsız olarak ve bunun  yanında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın(YKS) , Temel Yeterlilikler Testi'nden (TYT) alınan puan ile seçilmektedir.

       Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı Türkiye’de ilk olarak Başkent Üniversitesi’nde kurulan ve 1995'den beri Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuzda eğitimi verilen köklü bir bölümdür. Mezunlarımız sağlık sektörü başta olmak üzere farklı teknolojik alanlarda da iş imkanına sahip olmaktadırlar. Hastanelerin teknik servis bakım bölümleri, biyomedikal firmaların satış, ürün geliştirme ve yönetim departmanları, sağlık alanlarındaki devlet kurumları (Sağlık Bakanlığı, Tıbbi cihaz kurumu gibi.) başlıca iş alanlarını oluşturmaktadır.

      Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı'nın kontenjanı 4 kişi %100 burslu, 34 kişi % 50 burslu ve 2 tam ücretli olmak üzere toplam 40 kişiliktir. Öğretim programı temel bilimler, teknik alanlar, öğrencileri alanı dışında ya da alanıyla dolaylı olarak ilgili olan bilgi ve beceri katmaya yönelik seçmeli dersleri ve ingilizce derslerini içermektedir. Bunun yanında öğrencinin mezun olabilmesi için, 30 iş gününü kapsayan bir stajı tamamlaması da zorunludur.

      Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı'ndan mezun olan öğrenciler, mezun olduktan sonra ÖSYM tarafından yapılmakta olan Dikey Geçiş Sınavı ile (DGS) biyomedikal mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliği lisans programlarına geçme fırsatına sahiptirler. DGS ile Başkent Üniversitesi'ne yerleşen mezunlarımıza %25 burs imkanı tanınmaktadır.   DGS'de başarılı olan 5 mezunumuz halen Başkent Üniversitesi'nde biyomedikal mühendisliğinde, 1 mezunumuz ise elektrik-elektronik mühendisliğinde lisans eğitimlerine devam etmektedirler. 10 mezunumuz ise ODTÜ, Osmangazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi ve Atılım Üniversitesi'nde de  lisans eğitimlerini sürdürmektedirler..

      Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda Bilgisayar Programcılığı programı ilk kez 2016-2017 akademik yılında öğrenci kabul etmiştir. Programın kontenjanı 6 kişi %100 burslu, 32 kişi % 25 indirimli  ve 2 tam ücretli olmak üzere toplam kontenjanı 40 kişiliktir. Bilgisayar Programcılığı programı mezunları Dikey Geçiş Sınavı ile (DGS)  geçiş yapabileceği lisans programları (2020 DGS kılavuzuna göre) Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Endüstri Mühendisliği, Fizik, Fizik Mühendisliği, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Meteoroloji Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri'dir.

      Bölümümüzde 7  tam zamanlı öğretim görevlisi görev yapmaktadır. Ayrıca Mühendislik Fakültesinden ve üniversitenin diğer birimlerinden gelen öğretim görevlileri ile yarı zamanlı öğretim görevlileri ders vermektedir.